Hakkımızda

Son teknoloji ekipmanlar ve alanında uzman hekimlerle hizmet veriyor, petlerinizin sağlığını ve sizlerinse endişelerinizi önemsiyoruz.

İletişim

@2020 Özenir Veteriner Kliniği

Pet Kuaför

Dostlarınız

Güvenilir Ellerde

Bilindiği üzere sağlıklı olan kedilerin ortalama gebelik dönemi 60 ile 65 gün aralığındadır. Doğumun yaklaştığı kedilerimizin davranışlarından da kolaylıkla anlaşabilmektedir. Nitekim kediler doğum yaklaştığında ekseriyetle yalnız olmak isterler. Kedilerin gebeliğinde ki en önemli detay dişi kedinin çiftleştiği erkek kedinin ırkının bilinmesidir. Çünkü doğum esnasında beklenmedik durumlarla karşılaşmak mümkündür, örneğin dişi kedi kendinden büyük ırka sahip bir erkek kedi ile çiftleşme gerçekleştirdiyse doğum sürecinde yavruların kanalı tıkaması olağan durumlar arasındadır. Bu gibi durumlarda kedi sezeryan operasyonu yapılmaktadır. 

Köpeklerde aynı şekilde ekseriyetle doğumlarını kendileri yapabilirler. Sağlıklı bir köpeğin gebelik süresi ortalama 55 ile 70 gün aralığındadır. Eğer bu süre dolmuş ve köpeğiniz doğum gerçekleştirmemiş ise mutlaka veteriner hekimden destek almanız önerilmektedir.  Yine köpeklerde ortalama doğum süresi yaklaşık yarım saat sürmektedir. Eğer bu süre kabul edilenden daha uzun sürüyorsa yine mutlaka bir veteriner hekimden destek almanız gerekebilmektedir.

Evcil hayvanlarınızın gebelik dönemi, doğum ve doğum sonrası süreçlerine ilişin her türlü konuda bizlerle iletişime geçebilirsiniz.